Limonádový Joe-Karlín

16. března 2008 v 13:52 | MacS
Limonádový Joe aneb Koňská opera je česká filmová hudební komedie resp. osobitá parodie, kterou natočil režisér Oldřich Lipský v roce 1964. Hlavní hrdina filmu - pistolník popíjející zásadně jen Kolalokovu limonádu (Karel Fiala) - potírá zlo na Divokém západě, především pak pistolníky popíjející whisky. Protihráčem je mu gangster hledaný ve čtyřech státech (Miloš Kopecký), neštítící se ani těch nejhanebnějších zločinů, zvláště na nevinných dívkách.

Příběh nás zavádí do arizonského Stetson City roku 1885. Toto město žije typickým životem osady, jež vyrostla na železnici a penězích z ní plynoucích. Schází se zde pestrá společnost kovbojů, honáků dobytka, dobytkářů, dobrodruhů i podnikavců. Ti všichni se scházejí ve vyhlášeném podniku nazývaném Trigger-Whiskey-Saloon. Jeho majitelem je Dough Badman, podnikavý a - podle svých vlastních slov - odporně bohatý muž. Je to člověk alespoň do jisté omezené míry na úrovni a jeho ctižádostí je udržovat svému podniku pověst kulturního stánku. Proto si též vydržuje hvězdu, zpěvačku Tornado Lou (Tornado žena, Tornado lvice). Ta má na přítomné muže včetně Dougha magický vliv, je předmětem jejich touhy. Ona sama je však podobnými typy mužů přesycena, hledá muže svých snů, muže, který ji učiní jinou, lepší (já stále sním, kdy přijde on, mého srdce šampión).
Život ve Statson City reprezentovaném v podstatě TWS je hodně divoký. Neustálé rvačky, přestřelky, pistolnické souboje a tříštící se nábytek. To vše samozřejmě ruku v ruce s alkoholem. A právě proti tomuto démonu zde vede misionářský a marný boj pan Ezra Goodman, člen spolku Arizonská obroda, spolu se svou dcerou Winifred. Jejich snaha se v drsném prostředí setkává pouze s výsměchem a pistolníci často neváhají sáhnout též k hrubostem, ať již verbálním či dokonce manuálním (mé housle!!). V okamžiku jednoho takového konfliktu prořízne husté ovzduší obhroublé zábavy jasný hlas: "A mně sklenici Kolalokovy limonády!" Na scénu vstupuje muž pečlivě oděný do čistě bílého obleku, tvář dílem božské Afrodíté, postava vysochána uměním Héfaistovým. "Říkal jste sklenici Kolalokovy limonády, cizinče?" "Ano říkal." "Pak musíte být Limonádový Joe." Je zřejmé, že nový muž na scéně se těší jisté pověsti.
Limonádník si hned na samém začátku dobude sympatie, když zesměšní hrubiána Grimpa bravurním sestřelením jeho opasku a současného odkalhotění tohoto primitivního násilníka. Vystoupení zanechá hlubokou ránu v srdci Lou ("To je on, mého…") Následuje odchod ("Já se vrátím…"). Když se Joe chystá odcválat na svém běloušovi, seznamuje se blíže s panem Goodmanem a zejména pak jeho dcerou. Během seznámení dojde ve městě k přepadení banky a bouřlivé, avšak bezvýsledné přestřelce. Neschopnost střelců komentuje Joe s nadhledem a pohrdáním ("Žabaři, žádná mrtvola"). Sám pak během lehké konverzace bandity zneškodní. Winifred je okouzlena a je zřejmé, že se do Joeho zamilovala. Na odjezdu Joe přislíbí dodávku Kolalokovy limonády, jíž se vedle pana Goodmana dovolávají i okouzlení pistolníci.
Krátké období slávy zázračného nápoje však brzy opět opadává a vše se vrací do starých kolejí. Whiskey teče proudem, opilci se motají, pistolnické souboje skomírají na neschopnosti střelců byť jen tasit kolt. Tuto hrůzu sleduje pan Goodman s žalostí a modlí se za Kolaloku. A tu přijde telegram. Pan Goodman je pověřen zastupitelstvím firmy Kolalok&syn a zakládá Kolaloka Saloon, zařízení vzhledem i odvázaností hostů evokujících kostel. Pod vlivem úžasného umění Joeova přebírá veškerou klientelu TWS a zásadně kultivuje pistolnickou scénu. Již žádné souboje bez mrtvol ("Když střílí konzument KL, netřeba volat lékaře.") Dough Badman spolu s Lou a Grimpem obývají prázdný saloon, Dough snící o turné s Lou po Evropě, Lou snící o limonádníkovi a Grimpo spící.
A tu, když by těžko někdo čekal zvrat, vchází na scénu nová osoba. Horác alias Hogofogo přináší Doughovi důkaz sourozeneckého pouta a plán, jak obnovit slávu podniku. Stejně tak jako Joe v TWS, také Horác užije naprosto stejných (jen o něco drsnějších) způsobů k získání popularity. Odhalí se jako Hogofogo se dvanácti zářezy na pažbě svého deringeru hledaný ve čtyřech státech a bez větších potíží přesvědčuje muže, aby se zvedli od sklenic s brčky a vrátili se do podniku Dougha Badmana (Do místa, Kde: zlomené srdce vyhojí svůj bol sklenkou té zázračné Trigger Whiskey) Při té příležitosti se neopomene zamilovat do panenské Winifred.
Hogofogo není zvyklý dlouho čekat a při první příležitosti se pokusí Win na hřbitově zmocnit. Dílem neskutečně šťastné náhody právě cválá Joe místem zvaným Fatamorgána Valley. Vedle Pyramid a Tower Bridge zde spatřuje výjev ze statsoncityského hřbitova. Obrací svého koníka a zběsilým tempem cválá zachránit svou lásku. S chlípníkem zatočí (doslova) a od Winifred se mu dostává slibu, že se mu dá (samozřejmě až po řádných oddavkách). Když se dozví o renesanci TWS, rozhodne se situaci vyřešit. Dochází k přestřelce mezi Joem a Horácem lstivě převlečeným za černocha, v níž má nakonec samozřejmě navrch Joe. Rozhodně však nehodlá prolévat krev, pouze zamýšlí protivníka potupit. V kritický moment, kdy již se zdálo být vše vyřešeno, nešťastně čichne k alkoholu a upadá do bezvědomí. Zachraňuje jej obětavá Lou. Když přijde Joe k sobě, vyjeví mu ubohá pěnice své city. Pistolník však zůstává zcela chladný, pro ženu jako Lou nemá než slova lítosti a pohrdání. Odchází a za ním se nese přísaha pomsty.
Horác, Dough a Lou vymyslí Ďábelský plán. Horác převlečen za starého slepého ladiče pian unese Winifred a sdělí Joemu, že se má dostavit do opuštěného lomu. Joe neváhá, obleče si teplé spodní prádlo (neboť noci jsou v Arizoně chladné) a vyrazí osvobodit Win. Tu hlídají Grimpo a oba Kidové. Spolu s nimi je zde i Lou, jež chce být přítomna konci muže, který ji ukradl city a pak ji zavrhl. Joe díky svým skokanským schopnostem společnost překvapí, ale neprohlédne lest. Jeho protivníci totiž využili Joeho slabosti ke Kolalokově limonádě a příslušnou láhev naplnili pravou whiskey. Joe skutečně neodolá a napije se. V tu chvíli upadá opět do bezvědomí. Je promptně přivázán k mučícímu kůlu a bídáci chystají děsivá muka, kterým má přihlížet i Win. Grimpo se svými kumpány zapojí veškerou svou fantazii, jež je v tomto případě překvapivě velká a limonádník trpí (mučeníčko, to je moje potěšeníčko). To, na čem si bezesporu nejvíce zakládal, je totiž ničeno jeho upravený zjev.
Během mučení si Lou uvědomí, že Joeho i přes všechno zažité příkoří stále miluje. Nastraží tyranům léčku a zbavuje se jich. Joe je osvobozen a může se obejmout se svou snoubenkou. Lou trpí, ale žehná jim. Nejen Lou pochopila, že nelze žít zlem a příkořími na ostatních. Dough se trápí výčitkami, uvědomuje si, jaký je Horác netvor. Nedokáže se však vzbouřit. Jeho bratr se zatím chystá na setkání s Winifred, jíž hodlá učinit obětí své chlípné touhy. Místo očekávané Winifred však vchází do pečlivě připraveného hnízdečka lásky obávaný pistolník oděn celý do černé (Ta totiž lépe sluší mstitelovi). Joe vyzývá Horáce k partii pokeru. V ní svého soupeře naprosto znemožní. Má Horáce zcela ve svých rukou, stačí zmáčknout spoušť. Přesto se spokojuje s jediným. Opět předává padouchovi papír k podpisu prohlášení, že Kolaloka je jediný nápoj pro muže. Horác, místo aby pod tíhou dojetí nad šlechetností svého soka odprosil, použije další ze svých špinavých triků. Již poněkolikáté tak Joe padá, zasažen tentokrát proudem dobře vychlazeného šampaňského. Do jeho těla pak Horác vyprázdní oba Joeovy Smith and Wessony.
Po tomto šťastném vítězství spěchá Horác na hřbitov. Tam se totiž právě nachází Winifred, aby se s matičkou podělila o novinky. Cesta pro špinavé úmysly Horácovy je tedy volná. Vrhne se na Win, ale přispěchavší Lou mu hatí plány. Horác ji bez milosti zabíjí. Náhodou se zde ocitl i Dough, který vida hrůzný čin bratrův, vytáhne vývrtku a vrazí ji lotrovy do zad. Odměnou je mu kulka z revolveru umírajícího. Horáce ani na smrtelné posteli neopouštějí černé myšlenky a tak obrátí kolt i proti bezbranné Win. Nervydrásající scénu přeruší až výstřel, jehož původcem je Limonádový Joe. Vysvětlení je prosté, stačilo pár kapek Kolaloky(O tom, jak že se dokázal polít, pistolník decentně pomlčí). Na místě se mu dostává děsivého zjištění. Hromada mrtvých těl je jeho rodinou, prozrazují to kakaové skvrny velikosti mexického dolaru. Joe polévá bezvládná těla a ta opět radostně vstávají. Do šťastné scény přichází též tatíček Kolalok, otec všech zúčastněných kromě Win. Při té příležitosti dochází k nálezu ropy, zlata a navrch výhře na burze. Nešťastný Horác nedokáže potlačit lítost nad svým notorickým bídáctvím. Dostává se mu však útěchy a následuje šťastný konec.

před divadlem.........už se těšíme na představení
holkam to moc slušelo
Julča
No přidala jsem nějáké svoje fotky:-)
Mě osobně se představení docela líbilo, ikdyž jsem na Karlín jela s tím, jaká to bude blbost, ale bylo to asi tim, že jsem nikdy neviděla film.
Obsazení: Limonádový Joe- Aleš Háma
Winifred-Zuzana Norrisová
Dough Badman-Marek Vašut
Tornado Lou-Kateřina Brožová
Horác-Jiří Korn
Grimpo-Mojmír Maděrovič
Kolalok-Karel Fiala
a další
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 melonka melonka | Web | 16. března 2008 v 19:35 | Reagovat

mno....  ze školou jsme taky byli na Limonádovým Joe.....sice ne na Karlíně jak ty :D.... mno .... dalo se to, ale nic moc

2 kate kate | 31. května 2008 v 20:23 | Reagovat

Sme byly taky v Karlíně a hrály tam stejní herci ejnom místo Brožoví tam byl někdo jinej, ale bylo to docela good!

3 kikulkaaa kikulkaaa | 18. prosince 2008 v 21:01 | Reagovat

já něm byla před týdnem. hrál tam olšovský, rybová, korn, vašut, brožová, fiala. a byla to sranda teda to co tam být nemělo prostě takový chyby. když korn má střelit vašuta pistole nechce vystřelit prostě to nejde a tak vašut nahlas řekne "prásk" a lehne na zem:-)) a nebo olšovský má jít k vašutovi a zjistit že je jeho bratr a tak vezme jednu ruku a na ní není žádná namalovaná skvrna. prostě spletl ruku a tak vašut který měl být mrtvý  řekne "tak zkus druhou". prostě celý divadlo rozesmátý jak nevím co a dobře jsem si všimla jak se kornovi jak musel ležet a předstírat že je mrtvý třepaly záda jak se musel smát prostě bomba!!!

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama